Search

Makaton

Makaton, bireylerin iletişim kurmasını sağlamak için semboller, işaretler ve sözel iletişim kullanan benzersiz bir iletişim programıdır. Dikkat ve dinleme, anlama, hafıza, hatırlama ve dil ve ifadenin organizasyonu gibi temel iletişim becerilerinin gelişimini destekler.

İletişim kurabilmek hayatta ihtiyaç duyduğumuz en önemli becerilerden biridir. Neredeyse yaptığımız her şey iletişim içerir; okulda öğrenmek, yiyecek ve içecek istemek, problemleri çözmek, arkadaş edinmek ve eğlenmek gibi günlük görevler. Bunların hepsi birbirimizle iletişim kurabilme yeteneğimize dayanır.
Makaton ile işaretler, sözel iletişimle birlikte kullanılır. Bu, birisinin söylediklerine dair ek ipuçları sağlamaya yardımcı olur. İşaretleri kullanmak, sözel iletişime geçemeyen, ifade edici dil becerilerine gecikme olan veya sözel olarak anlaşılır olmayan bireylere yardımcı olur.

İletişimle ilgili sıkıntı yaşayan ve bundan ötürü rahatsızlık duyan, davranış problemleri gösteren öğrencilerimiz için Makaton iletişim imkanı yaratan, davranış problemlerini azaltan ve sözel iletişimi destekleyen eşsiz bir ADIS metodudur.50 views0 comments

Recent Posts

See All