Search

Yardımsız İletişim Panoları

Yardımsız ADIS ile başlamanın en etkili yolu ADIS’i günlük hayat ve aktivitelerinize dahil edebilmenin yolunu bulmak ile başlar. Eğlenceli ve yüksek motivasyonu olan iletişim imkanları bulmak ve bunları değerlendirmek çok önemlidir.

Bu sempol panoları bu anlamda atabileceğiniz ilk önemli adımdır. Bu başlangıç adımı daha sonra daha dolu ve daha gelişmiş bir ADIS iletişim sistemi kullanmanız için aracı olur.

Bu sembol panoları sizin (öğretmenler, aile bireyleri) içindir. Eğer öğrenci/çocuk da size katılırsa bu harika ancak bunun için zorlanmamalıdırlar. Kullanmaya başlamadan önce sembol panolarının anlamını ve amacını öğrenmeleri gerekmektedir. Bunu da ancak sizi gözlemleyerek yapabilirler. ADIS kullanımındaki anahtar sizsiniz. Sizin konuşurken ve oyun oynarkenki ADIS kullanımındaki kendine güveniniz ve kullanma sıklığınız öğrencinizin/çocuğunuzun ADIS kullanımındaki en önemli etkendir.

Bu iletişim panoları parmak ile göstererek erişilebilir. Ancak öğrencinin seviyesine göre de şekillendirilebilir. Bunun için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu iletişim panolarında sıklıkla tekrar edilen temel/anahtar kelimeler vardır. Bunlar; “yardım”, “bak”, “bir daha/tekrar”, “dur/bitti” dir. Bu anahtar kelimeler her durum ve her aktivite için geçerli olduğu için tekrar edilir. Diğer kelimeler konu ve duruma bağlı olarak o konuya özel kelimeledir, bunlara yan kelimeler denir. Bunlar sadece o anki konu için geçerlidir ör: balonlar, kumanda vs.

Panoların sürekliliği için bunları lamine edebilir, PVC ile kaplayabilir veya transparan bir dosya içerisinde sergileyebilirsiniz.

Bu sitenin 'shop' kısmında ücretsiz örnek sembol panoları bulup, PDF olarak indirebilirsiniz. Kullandığınız Yardımsız ADIS panolarının görsellerini benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.
173 views0 comments

Recent Posts

See All