Search

Ses Bankası

Amyotrofik lateral skleroz ya da ALS, esas olarak istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik hastalık grubudur. İstemli kaslar çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerin yapılmasında görevlidir. ALS hastalığı ilerleyicidir ve belirtiler zamanla kötüleşme eğilimi gösterir. Günümüzde, ALS hastalığının ilerleyişini durdurmak ya da tam tedavi sağlamak için herhangi bir tedavi seçeneği yoktur ancak bu konudaki araştırmalar devam etmektedir. Tüm dünyada görülen bir hastalık olan ALS, Amerika'da ünlü beyzbolcu olan Lou Gehrig adıyla, İngiltere'de ise Motor Nöron Hastalığı (MND) olarak anılıyor.

ADIS, Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemleri, bu sebeple ALS tanısı olan kişiler için çok değerli bir klinik müdahaledir. ALS tanısı olan kişiler isteklerine göre kendi seslerini ilerde yüksek teknoloji/yardımlı ADIS kullanmak üzere ‘bankalamak’ isteyebilirler. Bu bankalanmış ses ADIS metodlarında kullanılan robotik ve genel bir ses yerine kişinin kendi sesini yansıtan, daha sıcak, daha ölçülü ve ritmik bir sesle iletişim kurabilmesine yardımcı olacaktır.

Ses Bankası nedir?

Kişi ses bankasını kullanarak önceden belirlenmiş kelime ve ifade listesini henüz kendi sesini kullanabilirken kaydeder. Bu kayıt, konuşma üreten bir ADIS iletişim cihazına girilen herhangi bir cümleyi seslendirmek için kullanılacaktır. Kişi artık kendi sesini kullanamadığında, iletişime geçmek için bu ses kaydını kullanan ADIS yöntemiyle etkili ve fonksiyonel bir iletişim sistemine sahip olabilir. Ses bankasına kaydedilmesi gereken ibarelerin sayısı servis sağlayıcılar arasında değişmektedir, ancak genellikle 600 ila 3500 cümle arasında olacaktır. Bu, genellikle haftalar veya aylar gibi bir süre boyunca kayıt yapmak için en az altı ila sekiz saat sürecektir. Birisinin çok fazla mola vermek zorunda kalması; bu süreyi daha da uzatabilir. Dolayısıyla bu servisi kullanmak isteyen kişilerin önceden bir plan ve program yapması gerekecektir.
Kişisel hikayeler için:

ALS Program Series: Voice Banking

https://www.youtube.com/watch?v=8NfpxLc2NKA

49 views0 comments

Recent Posts

See All